Wygrana szóstki w lotto to marzenie wielu milionów ludzi. Ponieważ taki nagły przypływ gotówki pozwoliłby na spełnienie niejednego najskrytszego marzenia. Ale nie każdy jednak wie, że od pewnej kwoty wygranej jest konieczne również zapłata podatku. Wiec Ile wynosi ten podatek od wygranej w lotto?

Podatek lotto

Więc zacznijmy od tego że w Polsce wygrane w grach losowych, w tym także w Lotto, są opodatkowane podatkiem dochodowym w wysokości 10%. Oznacza to, iż osoba odbierająca swoją wygraną nie musi samodzielnie płacić podatku od wygranej w związku z nagrodą, jakiej stała się posiadaczem. Bowiem organizator wypłacający wygraną już z góry potrąca 10% kwoty i otrzymaną sumę odprowadza do urzędu skarbowego. I jak łatwo można sobie policzyć, wygrana 1 miliona złotych to 100 tysięcy złotych podatku.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?

Więc tak jest wyznaczona minimalna kwota, od której nie zapłacimy podatku. W przypadku zwykłych zakładów i gier liczbowych, ta kwota wynosi 2 280 złotych. Lecz jeśli wygrana wyniesie więcej, to już niestety musimy zapłacić podatek.

Jak wysoki jest podatek od wygranej w Eurojackpot?

Jak każdy wie gra liczbowa „Eurojackpot” jest znana z niewyobrażalnie wysokich wygranych. Jest to europejska loteria, w której mamy możliwość wygrania nawet 90 milionów euro. W Polsce najwyższa dotychczas wygrana przypadła na dzień 13 sierpnia 2021 roku – wówczas szczęśliwy gracz wygrał sumę ponad 206 milionów złotych. Tutaj zasady co do wysokości podatku w przypadku tej gry są taki same, jak w grze Lotto – czyli powyżej wygranej 2280 zł pobierany jest podatek w wysokości 10 proc. 

Podatek od wygranej w Lotto za granicą

Zgodnie z Polskim prawem podatkowym, jeżeli osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiągnęła dochody z wygranej w kasynach, konkursach, grach i zakładach wzajemnych prowadzonych za granicą, musi je rozliczyć przed polskim urzędem skarbowym.

Zgodnie z postanowieniami większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wszelkie dochody, które nie są uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i których nie można zaliczyć do żadnej z kategorii dochodów, podlegają opodatkowaniu na podstawie artykułu „inne dochody”. Do takiej kategorii dochodów zaliczyć należy m.in. wygrane w kasynach, grach i zakładach wzajemnych.

Należy jednak pamiętać, że zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania przez podatnika jego miejsca zamieszkania dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji.

Kategorie:

Ciekawostki
0 0 votes
Ocena wpisu
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments