Wygrana w Lotto nie jest opodatkowana podatkiem, jeśli jej wartość nie przekracza 2280zł. Natomiast od jednorazowych wartości wygranych powyżej 2280zł pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w  wysokości 10% wygranej kwoty. Oznacza to, że trafiając w Lotto trójkę lub czwórkę, podatku nie płacimy.

Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych…
Wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2.280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)

Inaczej opodatkowane są nagrody wygrane w konkursach oraz grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja). W tym przypadku zwolnione są nagrody, jeżeli ich jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł.

Na takich samych zasadach opodatkowane są wygrane w konkursach, które nie są wprawdzie organizowane przez środki masowego przekazu, ale są konkursami z określonych dziedzin, a mianowicie muszą to być konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Przekroczenie wartości nagrody ponad 760 zł oznacza konieczność zapłaty podatku – 10 proc. od całości nagrody.

Chcesz całą nagrodę? Idź do kasyna
Fiskus nie sięgnie po część naszej wygranej w sytuacji, gdy szczęście uśmiechnie się do nas w kasynie. Ponadto państwo nie weźmie daniny od nagród w wideoloteriach, grach na automatach, grach w bingo pieniężnych i fantowych. Nieważne jest przy tym, ile wynosi wygrana. Może to być nawet milion złotych.

Warunek jest inny. Podatku nie zapłacimy, gdy konkursy, gry czy loterie były urządzane i prowadzone przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych.

Kategorie:

Ciekawostki
0 0 votes
Ocena wpisu
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments